اماکن عمومی indoor : آیا آماده هستید ؟!

مکان های عمومی بزرگ  در آینده نزدیک جزو فضاهای داخلی به شمار خواهند رفت . آیا معماران آماده این تغییرات هستند ؟

در این مقاله رویکرد جدیدی که در معماری شهرهای آینده برنامه ریزی و عملیاتی خواهد شد را مورد بررسی قرار داده ایم .

با لوکس نگار همراه باشید تا در این باره اطلاعات بیشتری کسب نمایید .

شاید به استثنای ایستگاه های راه آهن ، مکان های عمومی به طور معمول همان فضاهای روباز تلقی می شوند .

هرچند در ایالت متحده آمریکا و اروپا ، به خصوص با اوج گرفتن نگرانی های امنیتی ، مصمم هستند برای به نوعی خصوصی تر کردن مکان های عمومی  با انتقال عمده آنها به فضاهای داخلی  ، گرچه  دسترسی های  مردم به اماکن عمومی در فضاهای بسته به راحتی فضاهای باز نیست اما کنترل آنها هم مناسب تر و جامع تر صورت می گیرد .

در هر صورت در سیستم های لایه لایه شهرهای آینده نیاز به تمرکز بر ایجاد اماکن عمومی طراحی شده در فضاهای داخلی و سر بسته داریم که در دسترس عموم قرار بگیرند .

5

در سال ۱۷۴۸، باتیستا  این نقشه فوق العاده را  از رم  تهیه کرد  ، جایی که  تنها دو فرق قابل تشخیص برای آنچه خصوصی و آنچه عمومی می شناسیم  داشت . ” سقف ”

اما این به تنهایی مفهوم درستی از فضاهای عمومی و غیر عمومی نیست .

چه  فضای بیرونی و یا داخلی  ، چه میدان شهر و یا چه محیط کلیسا …  مسئله این نبود . این نقشه داستان متفاوتی از یک شهر عنوان می کند .

stringio

سقف خانه اپرای اسلو یک مثال امروزی برایاین موضوع است : یک مکان عمومی در یک ساختمان با دسترسی برای عموم مردم .

تلاش برای قابل بازدید عموم  بودن موزه لوور ، یکی دیگر مصادیق تغریف اماکن عمومی فارغ از از فرق فضای بسته و باز می باشد .

در این نوع  تصمیمات برنامه ریزی شده  ، نیاز به توسعه و ایجاد رشته ها و کرایش های  جدید معماری هست  .  قطعا معماران سهم تاثیرگذاری در این روال خواهند داشت . و مساله ای که مهم است  در چنین فضا هایی دسترسی های عمومی  کافی و مناسب  باشند .

از یک زاویه دیگر ، همچنین شما  باید برنامه هایی تعریف کنید مخصوص فضاهای بیرونی و داخلی  تا متناسب  این وضعیت جدید  باشند .

به عنوان مثال ، سقف خانه اپرای سلو تعریف شده بود برای قدم زنی و تفرج و کردش ،اما در موقعیت های جدید برنامه ریزی جدید صورت گرفت حهت  برگزاری کنسرت در فضای باز . یا قابل برنامه ریزی هست برای  استفاده اسمیت بازان ، دوچرخه سواران و حتی  موتورسواران  .

شاید در برنامه ریزی  هر فضای باز و بیرونی  ، می شود راههای در نظر گرفت که در اماکن عمومی واقع در  فضاهای بسته  نیز قابل اجرا و دسترسی باشد .

در واقع در هر فضای بیرونی  تا  حدودی المان های  طراحی داخلی و امکانات آن و در هر فضای داخلی کمی هم معماری نماهای بیرونی و البته امکانات آن به چشم می خورد .

6

که البته شکی در این نیست که در مقوله معماری داخلی در این وضعیت جدید ، معماران واقعا باید خود را حرفه ای کنند و توانمندی خود را افزایش بدهند ، نه اینکه صرفا در حد یک دکوراتور داخلی بمانند .

این مساله در باره معماران منظر هم صدق می کند ، دیدگاه های سنتی دیگر پاسخ گو نخواهند بود .

معماران با هر گرایشی نیاز به آموزش های وسیع دارند .

آموزش به صورت تئوری کارآمد نیست و باید در کارکاه ها به صورت تعاملی  انجام شود ، چون  بیش از تخصص فردی نیاز به  کار گروهی  منسجم و تعامل و همکاری گروههای  معماری با هم ، نیاز هست .

واحد تحقیق و ترجمه ساختمان لوکس 

Share